Thumbnail image

Fotografcilik Kursları

HAREKETİN İFADE EDİLMESİ

Şimdi sanatçıların ifade veya heykelsi hareketler içeren figürleri nasıl çizdiğine göz atabiliriz. Daha çok çizim yaptıkça başka sanatçıların farklı etkileri nasıl yarattığını fark edebilmeye başlayacaksınız. Bazı sanatçıların bu etkilerin elde edilmesiyle ilgili sorunları nasıl dâhiyane bir şekilde çözdüğünü anlayabilmek size büyük yarar sağlayacak.

1. On sekizinci yüzyıldan kalma bir heykelden alınan bu figür aynı dönemde rağbet gören yumuşak, zarif ve genç formu gösteriyor. Figürdeki her çizgi formun yumuşaklığını ve jestin zarif duygusunu vurguluyor. Bu kadım şekil 5’teki garip ifadeli ve oldukça dinamik figürle karşılaştırın.

2. Gauguin’in Tahinili kız resminden alınan bu figürün en etkili özelliği heykelsi niteliğidir. Ağaçtan oyma gibi görünen bu kız figüründe yüzey tonları bir düzlemden diğerine oldukça basit bir şekilde ve net olarak değişiyor. Bu durum hacim ve güç etkisi yarattığı gibi figüre dörtgen ve kompakt bir şekil kazandırıyor.

3. Parlak bir teknik ressam olan empresyonist üstat Degas’tan bir kopya. Ayakkabısını çeken bu baletin üçgensi ve piramide benzeyen şeklinin basitliğini görebilmeyi başarmış. Tek bir yana düşen gölge bu etkiyi vurguluyor; parlak bir üçgen şekline kontrast oluşturan koyu renkli bir üçgen, tepe noktasının yakınındaki hafif kabarma ve tepe noktasında yüzdeki ve saçtaki gölgelerin yer değiştirmesi bu etkiyi pekiştiriyor. Elbisenin şekli figürün alt kısmını büyük oranda gizlese de kol üçgenin orta çizgisinden açık bir şekilde uzanırken gösteriliyor. Figürlerin geometrik olarak şekillendirilmesi resmi güzelleştirir ve dengeyi pekiştirir.

4. Barda klasik kontra-posto hareketini yapan genç bir balerinin güzel ifadesi. Omuzları bir yana sarkarken kalçası ters yönde; böylece ağırlık tek bacak üzerinde yoğunlaşıyor ve baş uyum sağlamak için eğiliyor. Çoğu sanatçı özellikle Tanrıçaları ve Üç İlahe’yi tasvir ederken bu karmaşık ve dengeli şekli kullanarak son derece güzel figürler çizmiştir.

5. Bu çizim kapı önünde dedikodu yapan ve taşralıların diğer insanların sorunlarına merakını jestiyle gösteren bir tezgâhtarın fotoğrafından alınmıştır. Yüzdeki eğri bakış, yukarı çekilmiş diz ve arkada katlanan kola verilen vücut ağırlığıyla, uzun olmaktan ziyade geniş ve gürbüz bu figür on sekizinci yüzyıl öznelerinde (şekil 1) görülen zarafetten hiçbir iz taşımıyor.

 Thumbnail imageThumbnail imageThumbnail image

Thumbnail imageThumbnail imageThumbnail image

Thumbnail imageThumbnail imageThumbnail image

Thumbnail imageThumbnail imageThumbnail image

RisusArt Market Açıldı İnceleyiniz
Gurur Tablomuzu İnceleyiniz
Hangi Kursa Gelebiliriz İnceleyiniz
Sanat Sergilerimiz İnceleyiniz
Kurs Saatini ve Fiyatlarını Görmek İçin Tıklayınız
Eğlence ve Etkinlikler İçin Tıklayınız
Anadolu Sanat Market Açıldı Görmek İçin

VideoDerslerVideo Dersi İzle

KarakalemBoyamaKarakalemKuruBoyaKuruBoyaSuluBoyaDersleriSuluBoyaPastelBoyaPastelBoyaYagliBoyaYagliBoyaPerspektifCizimleriPerspektifDijitalBoyamalarDijital

Thumbnail image