Ebru Kursları Ankara

Ebru Boyaları

Thumbnail image 

Ebru Boyaları

Ebru yapımının tarihi 15.yy’a kadar dayanır.  Ebru yapımından eskiden beri toprak boya kullanılmaktadır. Bu boyalar doğadan renkli kaya ve topraklardan elde edilen madeni boyalarla, bitkisel asıllı suda erimeyen boyalar kullanılır.


Klasik ebru dönemi denilen dönemlerde suda eriyen boyaların kullandığı görülmemektedir.  Çünkü boyanın suda erimesi ile kâğıdın üzerinden duramaz. Dolasıyla ebru sanatında boyanın suda erimemesi ve yağ içermemesi gerekir.


Toz halinde ve topraktan elde dilen ebrular su ile mermer üzerinden çamur haline getirilir. Bu mermerlerin üzerinden tutma yeri bulunan ve alt bölümünde ise oval olarak şekillendirilmiş el taşı üzerinde ağır ağır ezilir. Sabırla yavaş yavaş yapmak gerekmektedir.


Bu işlem yaklaşık 4 saat boyunca yuvarlaklar çizilerek hazırlanır. Bu sırada boyaya devamlı olarak yumuşak bir kıvam getirilir. Boyaların yeterince ezilip ezilmediğini ancak teknede anlayacağınız için bu işlemi sabırla yapmalısınız. Bu boya işlemini boya yapan kişi zamanla öğrenir ve zamanla hangi boyayı ne kadar sürede ezmesi gerektiğini deneyerek öğrenir.


Geleneksel Ebru Boyama Kursları arıyorsanız ve Ebru Boyama Eğitimleri almak istiyorsanız sanat atölyemiz tam size göre.


Thumbnail image 

Ankarada Çocuklar İçin Ebru Eğitimleri, Ankarada Ebru Boyama Eğitimleri, Ankarada Ebru Nerede Öğrenilir, Ankarada Ebru Nereden Alınır