Çocuklar İçin Yetenek Geliştirme Kursları Ankara

Ebru Hat Sanatı

Thumbnail image 

Ebru Hat Sanatı


Hat sanatı estetik ve görsel kuralların çerçevesinde yazı ve çizgiler ile yapılan yazı yazma sanatıdır. Farklı kültür ve coğrafyalarda uygulanmıştır. Daha çok dekoratif amaçla yapılmıştır. Farklı yazı sistemlerinin görsel bir sanata dönüşmesi halinde karşımıza çıkar.


Aslında hat sanatının diğer adı kaligrafidir.  Matbaanın ortaya çıkması ile değerini kaybetmeye başlamıştır. Günümüzde ise don demlerini yaşamaktadır.


Hat sanatında mürekkep, kalem, kağıt ve hokka gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu sanat içerisinde İşaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmektedir. Hat sanatında en önemli malzeme kalemdir.


Kalemin ise malzemesi kamıştır. Kalem yapmak için kullanılan kamışın yontularak şekil verilmiş halidir. Kalın veya ince yapılmak istenen yere göre kamış eğik tutulmaktadır. Hat sanatı Osmanlı döneminde çok kullanılmıştır ve usta çırak ilişkisi bu dönemde gelişim göstermiştir. Hat sanatının dünyada ortaya çıkıp yaygınlaştığı dönemler tüm ülke ve coğrafyalarda, hemen hemen aynı sürece denk gelmektedir.


Ebru Hat ve Tezhip Kursları almak isterseniz sanat atölyemizi ziyaret edebilirsiniz.


Geleneksel El Sanatları Kursu, Osmanlı Usulü Hap Eğitimleri ve Osmanlı Hat Eğitimleri alabileceğiniz, usta çırak ilişkisi ile bu sanatı öğrenebileceğiniz en doğru adres Anadolu Sanat Merkezidir.


Thumbnail image 

Ankarada Ebru Hat Sanatı, Ankarada Ebru Hat ve Tezhip Kursları, Ankarada Geleneksel El Sanatları Kursu, Ankarada Hat Örnekleri