Ankarada Çocuklar İçin Özel Sanat Kurslar

Ebru Sanatı Bilgi

Thumbnail image 

Ebru Sanatı Bilgi


Ebru kelimesinin birçok dilde anlamı bulunmaktadır. Ebru Çağatayca “Ebre”, Farsça “Ebrî” olarak kullanılmaktadır.  Tüm geleneksel el sanatlarında olduğu gibi ebru sanatının tarihi hakkında tam bir bilgi bulunmamaktadır.  Ebru aslında hat sanatının bir yardımcısı olarak ortaya çıkmıştır. Kitap kaplarının içlerini yaprakları veya yazı levhalarının kenarlarını bordür olarak süslemek için kullanılmıştır.


Son yıllarda ise ebruya büyük bir ilgi bulunmaktadır. Resim gibi argümanların sergilenmesi sırasında çerçeve amacı ile kullanıldığı görülmektedir.  Hatta televizyon da haberleri izlerken sunucuların kravat desenlerinde ebru görülmektedir. İç mimarlar tasarladıkları evlerin duvarları ve aksesuarlarında ebru desenini tercih etmeye başlamışlardır.


Büyük Türk yazarı Şemseddin Sami Bey Kâmûs-ı Türkî adlı lügâtında ebru için şöyle demektedir: “Ebru; aslı, Farsça Ebrî = bulut renginde ve daha doğrusu, Çağatayca Ebre = roba (elbise yüzü, kürk kabı) hare gibi dalgalı ve damarlı cüz ve defter kabı yapmak için kullanılan renkli kağıt.”


Ebru Sanatı İle İlgili Kısa Bilgiler Ebru Sanatı İle İlgili Tarihçesi Ebru Sanatının Eğitimi Ebru Sanatı İle İlgili Tarihi Bilgi Ebru’nun Yapılışı Bilgisi Ebru’nun Kısaca Tarihçesi Ebru’nun Hangi Dönemde Çıktı Ebru Sanatı Hangi Dönemde Çıkmıştır Ebru Nasıl Yapılmaya Başlanmıştır Ebru Kim Yapmıştır Ebru Neden Başladı Ebru Sanatı İle İlgili Bilgiler Ebru Sanatı İle İlgili Tarihçi Ebru Sanatı İle İlgili Bilmediklerimiz Ebru Sanatındaki İncelikler Ebru Sanatı İle İlgili Bilmediklerimiz ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Thumbnail image 

Ankarada Ebru Sanatının Eğitimi