Çocuklara Yönelik Ebru Kursları Ankara

Ebru Sanatı İle İlgili Bilgiler

Thumbnail image 

Ebru Sanatı İle İlgili Bilgiler


Ebru sanatının geleneksel el sanatları arasında büyük bir yeri vardır. Neredeyse bilinen en eski kağıt süsleme sanatı denebilir.


Orta Asya dillerinden Çağatayca’da “hare gibi, damarlı” anlamına gelen ‘Ebre’ kelimesi Ebru sanatının bilinen ilk adıdır.


İpek Yolu ile İran’a gelen sanat, burada ‘Abru’  veya ‘Ebri’  olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra Türklerle birlikte Anadolu’ya gelen bu sanatın adı ‘Ebru’ olarak dilimize yerleşmiştir.


Ebru sanatı şu an Avrupa’da marbling olarak bilinmektedir. Aslına bakılırsa ebru 17. yüzyılda Türk kağıdı ismi ile Avrupa’ya gitmiştir. Ebrunun bu denli tarihimizde ve arşivlerimizde yer almasının sebebi cilt sanatı olarak kullanılmasıdır. Aynı zaman hat sanatı için zemin oluşturmaktadır.  Hat sanatının tanınması ve değerinin özümsenmesi ile birlikte ebru sanatının da değeri artmıştır.


Günümüzde, diğer soyut ve plastik sanatlar gibi değerlendirilmektedir.. Ayrıca Ebru’nun terapi özelliği olduğu, bu tarihi sanatın meraklıları için tartışılmayan bir gerçektir.


Ebru İle İlgili Kısa Bilgiler, Ebru Sanatı İle İlgili Tarihçe İle İlgili Kısa Bilgiler, Görsel Sanatlar Bilgisi, Çizim Bilgisi, Sanatla İlgili Kısa Bilgiler, Ebru Sanatı İle İlgili Eğitimler, Görsel Sanatla İlgili Eğitimler, Çizimi Eğitim Bilgisi, Sanat Tarihi Bilgisi, Resim Bilgisi Resim Kursu Bilgisi ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Thumbnail image 

Ankarada Çizim Bilgisi, Ankarada Çizimi Eğitim Bilgisi, Ankarada Ebru Sanatı İle İlgili Eğitimler, Ankarada Görsel Sanatla İlgili Eğitimler, Ankarada Görsel Sanatlar Bilgisi, Ankarada Sanat Tarihi Bilgisi, Ankarada Sanatla İlgili Kısa Bilgiler