Thumbnail image 

Heykel Kursları


Heykel tarihimizde ve yaşadığımız coğrafya da oldukça fazla bulunmaktadır. İslamin heykel konusuna put olarak bakması nedeni ile Osmanlı döneminde verimli çalışmalar ortaya çıkamamıştır. Ustalarımız, eserleri ve hayatları ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:


Zühtü Müridoğlu sanat öğrenimine 1924’te yılında başlamıştır. Sanayi-i Nefise Mektebi Resim Bölümünü tamamlamıştır. 1928’de Paris’te Colarossi Akademisine girerek yurtdışı deneyimine sahip olmuştur. Türkiye’ye geri dönmüştür. Hadi Bara ile birlikte emekli olana dek heykel atölyesinde çalışmalarına devam etti.


1950’den sonra geometrik-soyut çalışmalarına ağırlık vererek bu anlayışın Türkiye öncülerinden oldu. “Bilinmeyen Siyasi Esir” adlı eseri Londra Çağdaş Sanatçılar Enstitüsü tarafından düzenlenen uluslararası heykel yarışmasında ödüle layık görüldü.  Eserlerinde taş, ahşap, alçı, bakır, demir gibi farklı malzemeler kulandı. Anıt heykelleri arasında Anıtkabir’in büyük merdivenin batı yanındaki kabartma, Büyükada’daki “Atatürk Anıtı” , Muş’taki “Atatürk Anıtı” bulunmaktadır.


 Heykel Eğitimi Verenler, Heykel Başarısı, Heykel Dershanesi, En Büyük Heykel, Heykel Nerede Var, Heykel Sempozyumu, Heykel Dershanesi ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Heykel Kursları,


Heykel kurslarımızda kişilerin talepleri doğrultuşunsa şekillenmektedir. Bu talep şöyle gerçekleşmektedir. Kişiler veya gruplara, kurs saatlerini öğretmenle birlikte karar vermektedirler. Kurs ücretli özel dersler şeklinde verilmektedir. Gün ve saatler sizinle birlikte kararlaştırılabilir. Hafta sonu veya akşam saatlerinde de ders alabilirsiniz.


Heykel çalışmaları kilden, alçıdan, tahtadan, mermerden ya da taştan oyma, (yontma) şeklinde yapılmaktadır. Kursiyerlerimizin daha çok talepleri büst ve rölyef çalışmalarıdır. Heykel yapımı yetenek, bilgi ve beceri gerektiren bir iştir. Bir heykelci taşı ya da tahtayı oymak için gereken kesici araçları kullanmayı becerdikten başka, büyük bir taşı pürüzsüz ve düzgün olarak biçimlendirebilmelidir. Bu alan sanatların sultanı görülür, en eski sanat dallarından biridir. Kursiyerlerimizin hepsinin büyüklerden oluştuğunu düşünmeyelim çocuklarımızın da geldikleri heykel atölyelerimiz vardır. Çocukların Katıldıkları Heykel Gruplarımız Var


Çocukların gelişiminde sanatın payı kuşkusuz çok büyüktür. El kol ve otomasyon, otomasyon hareketlerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Çocuklarımızı çevresel etkenlerde kötü alışkanlıklardan uzak tutacaktır. Sanat birleştirici ve bir arada tutucudur.
 

Thumbnail image