Hobi Grubu Suluboya Dersleri Ankara

Tezhip Boyası

Thumbnail image 

Tezhip Boyası


Tezhip Boyama yapacağınız bir yer arıyorsunuz açtığımız eğitimlere katılım gösterebilirsiniz. Bu köklü sanatı en iyi eğitmenler eşliğinde öğrenmek artık çok kolay.


Tezhip Arapça kökenli bir kelimedir. Anlamı altın ile yapılan süslemedir. Kur’an ayetleri, berat ve ferman gibi değerli şeylerin yüksek değerini ortaya koymak için ortaya çıkan bir sanattır. Bu yüksek manevi değerlerin en güzel şekilde sergilenmesini amaçlar.


Tezhip sanatı oldukça eskidir. Araştırmalara göre kökeni Uygur Türklerine kadar uzanmaktadır. Herat Ekolü Bay Sungur devrinde Türk ve İranlı usta sanatçılar sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu ekolün devamı ile birlikte Saray Nakışhanesi’nde yetişen bir çok sanatçı Türk Tezhip Sanatını icra etmeye başlamıştır.


Osmanlı döneminde ise bu sanat şekil bulmuştur. O dönemde ferman, berat gibi resmi evrakların süslenmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Yani Osmanlı Saraylarında tezhip vücut bulmuştur ve en parlak dönemini yaşamıştır diyebiliriz. Kur an-ı Kerim in ilk ve son sayfaları, divan gibi el yazması kıymetli kitaplar, levhalar, fermanlar, nağmeler ve beratlar gibi çeşitli eserlerin tezhiplenmesi bir gelenek halini almıştır.


Sizlerde bu köklü sanatı icra etmek ve Hatla İlgili Yazılar yazarak tezhip yapmak isterseniz Anadolu Sanat Merkezi ile tanışma vaktidir.


Thumbnail image 

Ankarada Güzel Yazı Eğitimi, Ankarada Güzel Yazı Eğitimleri, Ankarada Güzel Yazı İle İlgili Çalışmalar, Ankarada Güzel Yazı İle İlgili Kurslar, Ankarada Güzel Yazı Kursu, Ankarada Güzel Yazı Yazma, Ankarada Hat Kursları, Ankarada Hat Yazıları, Ankarada ki En İyi Kurs Merkezi, Ankarada Tezhip Boyama