Ankarada renkli resim kalemler

Tezhip Kursları

Thumbnail image 

Tezhip Kursları


Güzel Arapça Yazılar yapabileceğiniz bir kurs arıyorsanız tezhip kursumuza katılım gösterebilirsiniz. Hatla İlgili Eğitim Merkezleri arasında yer alan Anadolu Sanat Merkezi tezhip yapmak isteyenler içinde eğitim programları açmıştır.


Tezhip sanatının tarihimizde yeri büyüktür. Özellikle Osmanlı döneminde altın çağını yaşamıştır. Kanunî Sultan Süleyman döneminde tezhip sanatı zirveye çıkmıştır. Bu dönemde yapılan tezhipleri incelediğimizde zahriye, serlevha, sûre başları ve hâtime sayfalarının büyük bir incelikle ile çalışıldığını görüyoruz. Osmanlı döneminin de büyük bir imparatorluğu dönüştüğü bu yıllarda altının kullanıldığı bir çok eser ortaya çıkmıştır. Zengin bir işçilik söz konusudur ve karakteristik renk laciverttir. Ayrıca zahriye sayfalarında köşeli olan motifler kullanılmıştır. Bunlar genelde dörtgen, altıgen ve sekizgen şekildedir.  Tezhip için önemli olan saz yolu tekniği de bu çeşitliliğin bol yıllarda ortaya çıkmıştır.


Tezhip sanatı ve Kanuni Sultan Süleyman döneminin değerli nakkaşları Şah Kulu ve Kara Memi olarak kayıtlarda geçmiştir.


Tezhip sanatını öğrenirken kökenlerini, gelişimini ve tarihini de bilmek ortaya çıkaracağınız çalışmalarda sizlere yardımcı olacaktır. Bu yüzden eğitim içeriklerimize bu bilgileri ekliyoruz ve tezhibin felsefesini de öğrenmenizi sağlıyoruz.


Tezhip kursu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Anadolu Sanat Merkezi’ne gelebilirsiniz. Kurs ortamı ve yapılan çalışmaları inceleyerek en doğru kararı verme şansına sahip olursunuz.


Thumbnail image 

Ankara Hat Kursları, Ankarada Eğitime, Ankarada Güzel Arapça Yazılar, Ankarada Güzel Boyama Kursu, Ankarada Güzel Hat Tabloları, Ankarada Güzel Yazı Kursları, Ankarada Güzel Yazı Kursu, Ankarada Hatla İlgili Eğitim Merkezleri