Yağlı Boya Hobi Grubu Dersleri Ankara

Tüm Ressamlar

Thumbnail image 

Tüm Ressamlar


Dünyanın her köşesinde resim ve ressamlar kıymetlidir. Tarihe damga vuran eserleri ile günümüzü aydınlatmaktadırlar. Resim yapmak isteyenlerin çalışmalarından örnek olabilecek bir eser olan Proserpine kesinlikle incelenmeye değerdir.


Dante Gabriel Rossetti  1828 ile 1882 yılları arasında  İngiltere’de yaşamıştır. Eserinde yer verdiği karakter ise Yunan mitolojisinde, mevsimlerin değişimini açıklayan mitin başkahramanıdır.Toprağın hasadın tanrıçası Demeter’in kızıdır. Bir gün ölüler diyarı tanrısı Hades tarafından kaçırılır, yeraltı krallığına hapsedilir. Annesi kızını kurtarmak için tanrılar tanrısı Zeus’a yalvarır. Zeus’un bir şartı vardır. Yeraltındayken hiç meyve yememiş olmalıdır. Oysa Persepone altı tane nar tanesi yemiştir. Bu yüzden Zeus onun yılın altı ayında Hades’in eşi olarak yeraltında kalmasına, yılın diğer yarısında da yeryüzüne annesinin yanına dönmesine karar verdi. Böylece Persepone yeraltındayken sonbahar ayları yeryüzündeyken ilkbahar oluyor.


Ressam aslında bu hikaye ile kendisi arasında paralellik ve benzerlik kurmuştur. Resmindeki model saplantılı bir şekilde aşık olduğu ortağı olan William Morris’in eşi Jane Morris’tir. Mutsuz evliliğinden koparmaya çalıştığı Jane Morris’i Persepone ile özdeşleşmiştir. Eserinin anlamını yazılarında açıklayan Rossetti, Persepone’yi yeraltındaki sarayın karanlık koridorlarında yürürken yeryüzüne açılan bir aralıkla karşılaştığı anda resmettiğini söylemiştir.


 

Thumbnail image 

Ankarada Çıkmış Olan Ressamlar, Ankarada ki Ressamlar, Ankarada ki Sanat İnsanları, Ankarada Tüm Ressamlar, Ankarada Ünlenen Sanat Adamları, Ankarada Ünlü Ressamlar, Ankarada Ünlü Sanatçılar, Ankaradaki Sanatçılarımız, Ankaradaki Ünlü Sanatçılarımız