Çocuklar İçin Ebru Eğitimleri Ankara

Ebru Çeşitleri

Thumbnail image 

Ebru Çeşitleri


Birçok ebru çeşidi bulunmaktadır. Bunlar yıllar içerisinde gelişmiş ve ustaların katkıları ile de gelişmiştir.


Dalgalı Ebru: Dalgalı ebru yapmak için hemen her çeşit ebru kullanılabilir. Dalga oluşturulması gerekir. Bunun için kağıdın bir kısmı teknenin ucuna yerleştirilir. Sonrasında kağıt ileri geri hareket ettirilince tekne de dalga oluşur ve o sıra esnasında kağıt tekneye kapatılarak oluşan dalgalar yakalanır. Diğer isimleri ise sarhoş ebru ve İspanyol ebrudur.


Kaplan Gözü Ebrusu:  Avrupalıların ebruyu keşfetmesi ile ortaya çıkmıştır. 16. yy.’da Avrupalılar boyaların içerisine potasyum karbonat, alüminyum sülfat gibi malzemeleri karıştırmışlardır. Böylelikle bu teknik ortaya çıkmıştır.


Kumlu Ebru ve Kılçıklı Ebru: Teknedeki sıvının çok kullanılması ile ortaya çıkar. Sıvı o kadar çok kullanılır ki kirlenir. Bu sıvının kirlenmesi ile birlikte içine atılan boyalar nokta nokta kum gibi bir görünüm alırlar. Kumlu ebru için Sacid Okyay’ın buluşuyla sığır ödü yerine kalkan balığı ödü kullanılması daha iyi sonuç vermiştir. Ancak bu maddenin kokusu sığır ödünden çok daha kötüdür. Eğer çalışma sırasında noktalar birleşerek V şeklini alırsa da buna kılçıklı ebru denir.


Ebru Çeşitleri Ebru Eğitimleri Şal Ebrusu Sarhoş Ebru Lale Ebrusu Gül Ebrusu Geleneksel Ebru Ebru ve Öğüt Ebru ve Kitre Ebru Kağıdı Ebru Eğitimi Sarhoş Ebru Sarhoş Ebru Kursları için bilgi almak ve eğitim görmek isterseniz kursumuza bekleriz.


Thumbnail image 

Ankarada Çeşitli Ebru Kursları, Ankarada Ebru Çeşitleri, Ankarada Ebru Dersleri, Ankaradaki Ebru Eğitimleri Nerede Var