Çocuklar Yönelik Ebru Eğitimi Ankara

Ebru Nedir

Thumbnail image 

Ebru Nedir

Ebru tarihine bakıldığında Geleneksel Türk ebrularından renk kümeleri görülür farsça ebru bulutumsu demektir. Yani aslında bulut gibi denmek istenmektedir.


Diğer yandan eserlerin yıllar içerisindeki gelişimine bakıldığında kaşa benzeyen figürlerde vardır. Farsça da kaş demek olan ebru ismini buradan almaktadır. Şemseddin Sami Bey bu ismi verirken bir madde ile ebruyu detaylandırmıştır.


Ebrunun bir sanata dönüştüğü tarih bilinmemektedir. Ne zaman, nerede ve nasıl keşfedildiğini söylemek mümkün değildir. Fakat araştırmalar gösteriyor ki çok eski kitaplarda yan kağıdı olarak ebru kullanılmıştır. Yani cilt kapağı ile kitabı birbirine bağlayan kağıtlarda ebruya rastlıyoruz.


Bu kitapların hangi tarihte yazıldığı bilinse bile ne zaman ciltlendiği bilinmemektedir. Ayrıca kitaplar birkaç kez tamir gördükleri için ebru ile aynı zamanda yapılmış olma ihtimali bulunmamaktadır. Bu durumda sadece üzerinde yapıldığı tarih yazılı ve hat örneği bulunan ebrulu kağıtları vesika olarak kabul edebiliriz. Hafif ebru olarak adlandırılan örneklerin üzerindeki tarih ve yazılar önem taşımaktadır.


 Ebru’nun Tarihçesi ile ilgili kurslar arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ebru’nun Tarihçesi Öğrenebilirim diyenler için en uygun kurstur. Ebru Nedir diyerek başladığımız kursun sonunda ebru yapabilen birer öğrenci olarak kursu tamamlamış olacaksınız.


Thumbnail image 

Ankarada Ebru Öğretimi, Ankarada Ebru Örnekleri, Ankarada Ebru Sanatı Eğitim Merkezi, Ankarada Ebru Satış Ofisleri, Ankarada Ebru Yapım Ofisi, Ankarada Ebru Yapım Yerleri, Ankarada Ebru Yapımı, Ankarada Ebru'nun Tarihçesi, Ankarada Ebru'nun Tarihçesi Öğrenebilirim