Karakalem Bir İş Yeri Çizim İmgesel Çalışması Ankara

En İyi Mimarlıklara Hazırlık Kursları

Thumbnail image 

 

En İyi Mimarlıklara Hazırlık Kursları


Mimari Tasarım iki farklı açıdan ele alınabilir. Bunlar Teknik fonksiyonellik ve Ergonomik Fonksiyonellik’tir.


Teknik fonksiyonellik için iki kelime kullanmak gerekirse üretmek ve çalışmaktır. Yapılan çalışma içerisinde her şeyin çalışmasıdır. Örneğin sıhhi tesisatın sorunsuz olması, dolap kapağının bir yere çarpmaması ve çekmece rayının düzgün olması gibi. Özünde basit ve kullanışlı bir tasarım dahi yapıyor olsanız bunun çalışması önemlidir. Yani teknik kısım sadece taşıyıcı sistemi oluşturmak ve ebatlandırmaktır. Burada mimarı açıdan tecrübe ve bilgisi ön plana çıkıyor.


Şimdi asıl mesele ise Ergonomik Fonksiyonellik kısmında. Günümüz de birçok şey kalıplaşmış standartlar ile üretilmektedir. Endüstri devriminin büyümesi ise 19. yy’da Almanya’da yapı marketler ortaya çıkmıştır. Ernst Neufert bütün mimari parçaları hayatı boyunca ölçülendirmiş ve ansiklopedi haline getirmiştir. Bu yüzden evimizdeki tezgâh genişliği 60cm, mutfak tezgâhı mızın yüksekliği 90cm olarak kabul edilir. Bunun dışında kişilerin vücut ölçülerine göre tasarım yapabilen tasarımlara ergonomik fonksiyonellik denir.


Özel Mimarlık Kursu, En İyi Mimarları Eğitim Yeri,  En Başarılı Mimarlık Dershanesi konularında eğitim almak isterseniz Anadolu Sanat Merkezi olarak sizleri bekliyoruz.


Thumbnail image 

Ankarada En İyi Mimarları Eğitim Yeri, Ankarada En İyi Mimarlık Dersleri Veren Kişilerin Adresi, Ankarada İç Mimarlar Hazırlık Eğitimi, Ankarada ki En Başarılı Mimarlık Dershanesi