Renkli Resim Boya Malzemeleri Ankara

Tezhip Kursu

Thumbnail image 

Tezhip Kursu


Süsleme Sanatı denildiğinde ilk akla gelen Tezhip Kursu  alabileceğiniz yer olan Anadolu Sanat Merkezi’dir.


Tezhip sanatı oldukça eski ve köklüdür. Bir çok sanat dalı gibi de  Fransız Rokoko akımı ile çağ atlamıştır. Neredeyse tüm sanat dallarını etkileyen bu akım ile zevkli eserler ortaya çıkmıştır. Bazı sanat kitaplarında bu dönem Türk Barok dönemi olarak nitelendirilmektedir.


Osmanlının gerileme dönemi ve sonrasında tezhip sanatı büyük değişimler yaşamıştır. Klasik tezhip yerine çiçekler, buketler, vazo, saksı veya sepet içinde buketler, kurdele ile bağlanmış çiçekler görülmektedir. Bunlarda tamamen barok unsurlardır.


Ülkemizde, tezhip sanatının öğretildiği ilk eğitim kurumu, 1914 de Medresetü’l-Hattâtîn adı ile açılmıştır.


Coğrafyamız ve kültürümüze ait olan hat, tezhip, halı, cilt, ebru ve ahar gibi geleneksel sanatların devam etmesi kurulan bu okul 1936 yılında Güzel Sanatlar Akademisi ile birleşmiştir.


Günümüzde ile bu geleneksel sanatlarımızın devamı genellikle Güzel Sanatlar Fakültelerinin Geleneksel Türk El Sanatları Bölümleri ile hayat bulmaktadır. Üniversite dışında eğitim almak isteyen kişiler ise kolay kolay kurs bulamamaktadır. Bu yüzden Uygun Fiyata Tezhip Kursu düzenleyerek öncelikle bu konuya ilgi duyanları bir araya getirmeyi, diğer yandan ise Geleneksel Türk El Sanatlarımızın devam etmesini ümit ediyoruz.


Thumbnail image 

Ankarada Güzel Yazı Eğitimleri, Ankarada Hat ve Tezhip Kursları, Ankarada ki Başarılı Süsleme Sanatçıları, Ankarada Süsleme Sanatı, Ankarada Tezhip Eğitimleri, Ankarada Tezhip Kursu, Ankarada Uygun Fiyata Hat Kursları, Ankarada Uygun Fiyata Tezhip Kursu