Hüsnü Hat Kursu

Thumbnail image 

Hüsnü Hat Kursu


Hüsnü hat unutulmaya yüz tutulduğu düşünülse de, İslâm yazıları için kullanılan bir sanattır.


İslâmi yazı çeşitlerinin estetik ölçü içerisinde yazılması bu sanatı ortaya çıkarmaktadır. Sanatın adı da buradan gelmektedir, ölçüleri içerisinde yazılmış güzel yazı demektir. Estetik ölçü ve endişe içerisinde yazılmamış yazılara hüsnü hat demediğimiz gibi, bunları yazanlara da hattat değil, kâtip diyoruz.


Hattın tarihçesi, İslâm’ın ilk yıllarına kadar inmektedir. İslâm’da kullanılan basit ve düz hatlardan meydana gelen ilk yazıya mâ’kilî ismi verilmiştir. Hicretin ilk yıllarında bu yazıya ait örneklere rastlanmaktadır. Mâ’kilî yazı inkişaf ettirilerek, Kûfî yazı elde edilmiştir. Kûfî hat, yazılması zor ve işlek bir yazı olduğundan X. asırda Ibn-i Mukle tarafından harflerin ıslâhı ve harflere ölçüler konması ile sülüs ve nesih yazının ilk örnekleri belirmeye başladı. Ibni Mukle, Kalkaşandinin “Subhu’l-A’şâ”sına göre harflerde şekil ve güzellik bakımından yenilikler getirmiştir.


Güzel Yazı Yazanlar, Davetiye Yazımı, Güzel Davetiye Yazanlar, Güzel Kur’an Yazanlar, Güzel Kur’an Yazı Şekilleri, Arapça Yazı Şekilleri ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Thumbnail image 

Ankarada Arapça Eğitimi, Ankarada Güzel Hat Eğitimleri, Ankarada Güzel Yazı, Ankarada Güzel Yazı Eğitimi, Ankarada Güzel Yazı Eğitimleri, Ankarada Hüsnü Hat Dershanesi, Ankarada Hüsnü Hat Eğitimi, Ankarada Hüsnü Hat Kursları, Ankarada Kaligrafi Kursu